SIKÇA SORULAN SORULAR     
SIKÇA SORULAN SORULAR

Sualtında nefes almak nasıl bir duygudur?

Sualtında nefes almak, büyülü bir dünyayı doyasıya keşfedebilmektir. Uçarcasına bir özgürlüktür. Li Mu Jeng’in sualtına dair bir sözü bunu güzel açıklamıştır; “Yalnızca ıslanmak değildir dalmak, özgürlüktür insanı mavi derinliklere sürükleyen; Bir büyük dünyadır gürültü ve kötülüklerden soyutlanmış, sadece kendi nefesin ve büyülü bir yolculuk.”

Dalışa ne zaman başlayabilirim?

14 yaşın üzerinde, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, PADI ve/veya CMAS sistemlerimizin başlangıç seviyeleriyle dalışa hemen başlayabilirsiniz.

Öğrenilmesi zor bir spor mudur?

Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi dalış eğitimleri; Teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.

Verdiğiniz eğitimlerin geçerliliği ve kapsamı nedir?

Verdiğimiz eğitimler, dünyanın hemen her yerinde geçerli olan CMAS ve PADI sistemlerinin eğitimleridir. Kurs sonunda alacağınız sertifikalarla bu eğitimlerinizi belgelemiş olursunuz.

Ne kadar zaman içerisinde eğitimlerimi tamamlarım?

Dalış merkezimiz, geniş kadrosuyla hem guruplara hem de bireysel müşterilerimize hizmet verebilmektedir. Sizlere uygun eğitim programları hazırlanıp en kısa zamanda dalış eğitimlerinizi tamamlayabiliriz. Bu süre 1 hafta gibi kısa bir süre bile olabilir.

Dalış eğitimlerimizi nerede alacağız?

Teorik eğitimlerinizi Oasis-Bursa/Çekirge’deki ofisimizde, maks. 10 kişilik sınıflarımızda, Pratik eğitimlerinizi ise, mevsim şartları göz önünde bulundurularak hemen her yerde yapabilmekteyiz.

Dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmam şart mı?

Dalış yapabilmeniz için iyi bir yüzücü olmaktan öte, suda kendinizi iyi hissetmeniz yeterlidir. Unutmayın ki, yüzme fobisi olan birçok kişi dalışla bu korkusunu yenebilmiştir.

Dalış tüpünün içerisinde sadece oksijen mi var?

Dalış tüplerinin içerisinde saf oksijen değil, soluduğumuz hava bulunmaktadır (%78 Azot, %21 Oksijen ve %1 diğer gazlar). Tek farklılık, tüplerimizde nem olmamasıdır.

Bir tüple ne kadar süre dalış yapabilirim?

Dalış tüplerinin kullanım süresi, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan tüp hacimleri, ne kadar derine dalındığı, dalış tecrübesi ve ortam şartlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Eğitim almadan önce bir deneme yapabilir miyim?

Discovery dalış olarak adlandırdığımız programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirmeyle sığ derinliklerde deneme dalışı yapabilirsiniz.

En fazla kaç metreye dalabilirim? 

Türkiye karasularında sportif dalış limiti 30mt. dir. Başlangıç seviyesi olan CMAS 1 Yıldız ve PADI Open Water dalıcıları maks. 18mt. ye dalabilirler. Diger tüm seviyeler(eğitmenler dahil) sportif dalış limitine uymalıdır.

Tek başıma dalış yapabilir miyim?

Dalışın altın kurallarından biri de yalnız dalmamaktır. Dalışlarımızı, buddy sistemi denilen eşli dalış şeklinde yapmalıyız. Başta güvenlik olmak üzere, yardımlaşma ve paylaşımın bir arada olması için eşli dalış kesinlikle şarttır.

Dalış pahalı bir aktivite midir?

Yaptığınız her aktivite bir harcama gerektirir. Bu harcamalarınızın ne kadar olacağını sizler belirlersiniz. Verilen disiplinli eğitimler ve sertifikanızın geçerliliğini göz önünde bulundurarak da harcamalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Dalışa başlarken hangi malzemelere ihtiyacım olacak? Neler almalıyım?

Özellikle dalışa yeni başlıyorsanız, mayonuz, havlunuz ve terliğinizi yanınızda getirmeniz yeterlidir. Dalışlar sırasında ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlar OASIS ailesi tarafından temin edilmektedir. Dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça, ihtiyaçlarınız dahilinde ekipman almak isterseniz, istediğiniz ekipmanlar eğitim merkezimiz tarafından temin edilebilmektedir.

Numaralı gözlük kullanmam, dalış yapmama engel midir?

Kesinlikle değildir. Eğer yumuşak lens kullanıyorsanız bunu sualtında da kullanabilirsiniz. Diğer yandan aynı gözlük camları gibi, maske camları da numaralı üretilebilmektedir. Bunun için dalış merkezimizden yardım alabilirsiniz.

Tüple dalmak tehlikeli midir?

Dalış kurallarına ve limitlerine uyduğunuz sürece dalış, futboldan bile daha güvenlidir. Bunun için eğitim disiplininden ve devamlılığından uzaklaşılmaması gerekmektedir.

Vurgun nedir? Halk arasında dalış denilince ilk akla gelen şeylerden biri de vurgundur ve adının ürkütücülüğünden olsa gerek, birçok kişi bu yüzden dalışı merak etmesine rağmen başlamamıştır. Dekompresyon hastalığı olarak geçen bu hastalık, dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu sürece başımıza gelmesi imkansız bir durumdur.

Klostrofobim var, dalışa engel midir? Kapalı alan korkusu olarak geçen klostrofobi, psikolojik bir durumdur. Bizler ise dalışı, özgürlük olarak nitelemekteyiz. Ancak, kendinden emin olmayan arkadaşlarımız, deneme dalışlarımıza katılarak rahat hissedip hissetmediklerini kontrol edebilirler.

Sualtındaki tehlikeli canlılardan nasıl korunuruz?

Sualtı canlıları sadece kendilerini korumak zorunda kaldıklarında tehlikeli olabilirler. Dolayısıyla bilinçli birer dalıcı olmadığımız sürece tehlikeli olan onlar değil aksine bizleriz. Özellikle dalış yaptığımız bölgelerde potansiyel tehlikesi olan canlılar çok nadir bulunmaktadır.

Dalış yaparken birkaç tane de balık avlar mıyız?

Tüplü dalışlarda, sualtı avcılığı(zıpkın vs.) ve sualtından herhangi bir nesne çıkartılması kesin kurallarla yasaklanmıştır. Sürdürülebilir bir yaşam için bu tarz etik kurallara uymamız gerekmektedir.

Serbest dalış yaparken kulaklarım ağrıyor. Tüplü dalışta da aynı şey olacak mı?

Kulaklarınızdaki ağrı, artan basıncın kulak zarınızda yarattığı baskıdan kaynaklanır. Alacağınız dalış eğitiminde bu problemi ortadan kaldırmak için kullanılan basit teknikleri de öğreneceksiniz.

Nerelerde dalış yapabilirim?

Üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzda, başta Ege ve Akdeniz olmak üzere tüm denizlerimizde, mevsim şartları göz önünde bulundurularak uygun dalış noktalarında dalış yapılabilmektedir. Dilerseniz yurtdışı turlarımıza katılarak, dünyanın dalış cennetlerine bir seyahat bile düşünebilirsiniz.